Stanje na cestama bez većih smetnji, ali se u nedjelju očekuju kolone: Savjetuje se izbjegavanje M-17 Mostar–Sarajevo

9mQuCl5k bregana kolone guzve granica davor visnjic pixsell

*Napomena: Ovaj članak sponzorira JP „Elektroprivreda HZ HB“ d.d. Mostar

Jutros je na većini puteva u Bosni i Hercegovini smanjena frekvencija saobraćaja. Vozi se uz povoljne vremenske uvjete i bez značajnijih smetnji, a vozačima se preporučuje da planiraju putovanja i prate stanje na graničnim prijelazima putem kamera dostupnih na BIHAMK web stranici.

Prema dosadašnjim iskustvima, vozačima koji u nedjelju (03.05) planiraju povratak sa juga prema unutrašnjosti zemlje preporučuje se, ukoliko su u mogućnosti, da izbjegavaju magistralnu cestu M-17 na relaciji Mostar-Sarajevo zbog mogućih gužvi i zastoja.

Kao alternativni pravac savjetuje se korištenje dionice: Kupres-Bugojno-Rostovo-Vitez-Sarajevo, koja se u praksi pokazala rasterećenijom u danima pojačanog prometa.

Na teritoriji Federacije Bosne i Hercegovine večeras do 24 sata na snazi je zabrana prijevoza eksplozivnih materija.

U tijeku su radovi na sanaciji kolovoza na dionici autoceste A-1 Kakanj-Lašva, zbog čega je u dužini od 3 km zatvorena lijeva strana autoceste, a vozila usmjerena dvosmjerno, suprotnom stranom autoceste.

Na autocesti A-1 dionicama Sarajevo sjever-Podlugovi i Sarajevo zapad-Lepenica zbog aktuelnih radova promet je preusmjeren u preticajnu traku.

Zabranjeno je kretanje svih vozila preko mosta na magistralnoj cesti Dobro Polje-Miljevina. Vozila ukupne mase do 3,5 tone mogu koristiti puteve preko Grepka ili Kalinovika (ima 19 km makadamske ceste), dok teretna vozila moraju prometovati preko Rogatice i Ustiprače.

Na magistralnoj cesti Tuzla-Bijeljina (Banj Brdo) vozila do 3,5 t prometuju jednom trakom, naizmjenično, dok je za vozila preko 3,5 t saobraćaj i dalje obustavljen.

Na magistralnoj cesti Jablanica-Blidinje dozvoljen je promet za vozila do 3,5 tone, dok je za vozila preko 3,5 t promet i dalje obustavljen.

Na magistralnoj cesti M-5 granični prijelaz Izačić-Bihać izvode se radovi na rekonstrukciji mosta preko potoka Mrižnica. Vozila se preusmjeravaju na privremenu obilazinicu u neposrednoj blizini radova, naizmjeničnim propuštanjem.

Duge su kolone putničkih vozila na izlazu iz Bosne i Hercegovine na graničnim prijelazima: Izačić, Velika Kladuša i Gradiška. Na ostalim graničnim prijelazima putnička vozila za sada ne čekaju duže od 30 minuta.

Zbog registracije putnika po novom sustavu izlaska i ulaska u zemlje Europske unije (EES, Entry/Exit System), moguća su duža zadržavanja na graničnim prijelazima.

Granični prijelaz Brčko otvoren je za putnička vozila do 3,5 tone. Od 2. 12. 2025. godine granični prijelaz Karakaj je otvoren za sve kategorije vozila. Na graničnom prijelazu Šepak zabranjen je promet za sva teretna vozila.

Posusje.info

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.