Sezona svadbi u Hercegovini odavno je u punom jeku, a to u prijevodu znači: ako ste Hercegovac, imate bar jedne svatove ovog ljeta. U ekstremnim slučajevima, pojedini sretnici (ili nesretnici, ovisno o bankovnom računu) vikende provode po svadbenim salonima, umjesto na moru, jer hercegovačka svadba nije samo slavlje, ona je i društveni događaj, ali i ozbiljan sportski izazov – piše posusje.net.
Svadbeni “vazdan” u Hercegovini podrazumijeva više disciplina: okupljanje kod mladoženje, okupljanje kod mladenke, crkveno vjenčanje, slavlje u svadbenom salonu, a ponekad i tradicionalni povratak mlade kod kuće mladoženje, gdje se, kako običaji nalažu, jabuka prebacuje preko krova.
No, mijenjaju li se običaji? Jesu li svatovi i dalje ono što su nekada bili, ili ih je pojela modernizacija?
Odgovore smo potražili kod ekipe koja već 35 godina ima najbolji pogled na svaki hercegovački svadbeni kadar iz zraka, iz bliza i s pozornice. Radi se o obiteljskom timu iz Foto Mix Video iz Posušja, koji za sobom ima tisuće uspješno zabilježenih svadbenih dana.
“Bavimo se ovim poslom preko 35 godina. Obiteljski radimo uz kolege koje uskaču po potrebi. Radimo puni entuzijazma koji se dodatno pojača kada vidimo mladence bez teksta dok gledaju svoj video ili fotografije. Taj trenutak nas tjera da budemo još predaniji i inovativniji,” kažu fotografi iz ovog studija.
Najčešće snimaju na području Zapadnohercegovačke županije i Hercegovačko-neretvanske županije. I dok kažu da se trajanje vjenčanja danas nešto skratilo, broj gostiju se i dalje kreće u starim okvirima, odnosno, nije se značajno smanjio.
“I dalje ima okupljanja kod kuća u većini svatova, a i običaji su prisutni, zajednički doručak, pjevanje gange i bećarca ispred kuće, izlazak lažne mlade, bacanje buketa, bomboni iz zobnice… Međutim, neki od tih običaja polako odumiru. Primjerice, povratak kod mladoženje radi bacanja jabuke sve je rjeđi.”
Zanimalo nas je i postoje li razlike među dijelovima Hercegovine. Kažu kako ih ima, ali da su uglavnom u detaljima.
“Recimo, negdje svi gosti kod mladoženje imaju zajednički ručak prije odlaska po mladu, dok drugdje to nije običaj. U nekim mjestima se nazdravlja prilikom ulaska po mladu, a drugdje se čeka da ona izađe do mladoženje.”
A kako stoje stvari s fotografijom i snimanjem? Vrlo aktivno.
“Devet od deset svadbi se i snima i fotografira, rijetko imamo samo fotografiranje. A ono što je jako popularno su posebno dogovoreni termini za fotografiranje, dan prije ili dan poslije svadbe, na lokacijama koje mladencima znače ili izgledaju posebno. Naravno, u punoj svadbenoj opremi.”
Dakle – da, svatova “na vazdan” još ima. Hercegovačka svadba i dalje živi, prilagođava se i modernizira, ali u srži ostaje institucija. I sport za izdržljive.
Slabo to ima veze sa svadbom, a posebno sa sakarametim.
Ako ćemo pošteno bar 70 posto i više ljudi to doživljava kao teret.
Upravo što je izgubio sakarament, to postaje potpuno bez veze.