Saborski klub Mosta i nezavisni zastupnik Josip Jurčević kritizirali su policijsko kažnjavanje hrvatskih branitelja koji su na društvenim mrežama koristili pozdrav “Za dom spremni”, zbog čega su dobili kazne u rasponu od 700 do 4000 eura. Oni tvrde da za takve sankcije ne postoji zakonska osnova, piše Hina.
Mostov Marin Miletić izjavio je na konferenciji za novinare da je odgovornost za ovakvo postupanje vrha države, odnosno premijera Andreja Plenkovića i ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića. “Ako Božinović ‘spusti’ dolje na MUP i policiju da se hrvatske branitelje ne kažnjava zbog pozdrava Za dom spremni, kažnjavanje će prestati”, rekao je Miletić.
Miletić je upozorio da policija, temeljem anonimnih prijava, dolazi braniteljima na vrata i ostavlja prekršajne naloge, što smatra neprihvatljivim. Dodao je kako hrvatski branitelji nisu ginuli za slobodnu i demokratsku Hrvatsku da bi danas bili gonjeni zbog domoljublja.
Kritizirao je i premijera Plenkovića zbog, kako tvrdi, neravnomjernog odnosa prema braniteljima i manjinskim zajednicama: “Njegova vlada gradi 40 centara za srpsku manjinu, dok imamo samo četiri centra za hrvatske branitelje.”
Nezavisni zastupnik Josip Jurčević također je naglasio da zakonska osnova za kažnjavanje branitelja zbog tog pozdrava ne postoji. Po njegovim riječima, pozdrav “Za dom spremni” nije eksplicitno zabranjen, te se policijske mjere temelje na subjektivnoj interpretaciji javnog reda i mira, što može dovesti do zloupotrebe od strane politike.
Jurčević je upozorio da premijer Plenković koristi domoljubne događaje, poput fotografiranja s Markom Perkovićem Thompsonom ili sudjelovanja na predstavljanju knjige “Prikrivena grobišta Hrvata u Sloveniji”, u svrhu skupljanja političkih bodova, dok institucije kriminaliziraju Domovinski rat.
Miletić je zaključio: “Nitko u Hrvatskoj ne smije biti kažnjen zbog pozdrava ‘Za dom spremni’. Ako ćemo ići tim putem, onda bismo morali zabraniti i crvenu zvijezdu, pod kojom je JNA napadala Vukovar, Slavoniju i Dalmaciju.”
Posušje.info





