Novi GP ubrzat će promet između BiH i Hrvatske

BiH i Hrvatska u drugom dijelu ove godine trebale bi dobiti novi granični prijelaz opremljen po najvišim europskim standardima, a koji će u znatnoj mjeri ubrzati i rasteretiti promet na sjeveru BiH. No, preduvjet njegovog puštanja u promet je uvrštavanje u Sporazum o graničnim prelazima između BiH i Hrvatske.

U Banja Luci je održan bilateralni sastanak izaslanstava Uprave za neizravno oporezivanje i Carinske uprave Republike Hrvatske u organizaciji Transportne zajednice, priopćili su iz UNO-a, pojasnivši kako se na sastanku govorilo o tehničkim segmentima priprema za otvaranje novog Graničnog prelaza Gradiška preko novog mosta gdje je zaključeno da je sa bosanskohercegovačke strane velikim dijelom već sve spremno za početak funkcioniranja GP Gradiška na novoj lokaciji.

“S druge strane, informirano smo da su sve pripreme niskogradnje u smislu pristupnih puteva i visokogradnje u smislu objekata za smještaj svih potrebnih službi u završnoj fazi na strani Republike Hrvatske. Očekivanja su da bi nova lokacija GP Gradiška mogla profunkcionirati u drugom dijelu 2025. godine. Pored izgradnje, glavni uvjet za to je da se nova lokacija GP Gradiška uvrsti u Sporazum o graničnim prelazima između BiH i Hrvatske. To je uvjet bez kojeg se nova lokacija GP Gradiška ne može otvoriti, naveli su iz Uprave za neizravno oporezivanje Bosne i Hercegovine.

Također, podsjećaju kako se ni Granični prijelaz Svilaj ne nalazi u važećem Sporazumu o graničnim prelazima između BiH i Hrvatske, već ovaj prijelaz trenutačno funkcionira na bazi privremenog rješenja kao prijelaz za međunarodni promet putnika i samo određenih vrsta roba. Konkretan zaključak je da nadležna tijela Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske hitno moraju pristupiti izradi novog Sporazuma o graničnim prijelazima ili eventualno usvojiti aneks već postojećeg Sporazuma, kako bi postojala kategorizacija i pravna osnova za funkcioniranje GP Gradiška i GP Svilaj. Nakon preciziranja kategorije ovih prelaza bit će poznato i što se sve može i treba učiniti u smislu popravke infrastrukture na postojećim lokacijama kako bi promet putnika i roba bio što brži i jednostavniji, s puno manje zadržavanja, priopćeno je iz Uprave za neizravno oporezivanje.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.