Pravni tim Ratka Mladića, bivšega zapovjednika Vojske RS osuđenog za ratne zločine, podnio je hitan zahtjev za njegovo puštanje na slobodu iz humanitarnih razloga, pozivajući se na njegovo teško zdravstveno stanje i terminalnu dijagnozu.
Prema podnesenom zahtjevu, medicinsko osoblje Ujedinjenih naroda u pritvorskoj jedinici (UNDU) obavijestilo je Mladića i njegovu obitelj da njegovo zdravstveno stanje nije izlječivo te da je prebačen na palijativnu skrb. Liječnici su naveli da mu je preostali životni vijek ograničen na nekoliko mjeseci, iako je točan broj mjeseci skriven ili izostavljen zbog povjerljivosti u javnoj verziji dokumenta.
Obrana traži privremeno ili uvjetno prijevremeno puštanje na slobodu, uz obrazloženje da teško narušeno zdravstveno stanje Mladića čini bilo kakav rizik od bijega nemogućim. U zahtjevu se navode slični prethodni slučajevi u kojima je sud odobravao puštanje optuženih iz humanitarnih razloga, navodi Međunarodni rezidualni mehanizam za kaznene sudove.
Od ožujka 2024. godine, Mladić je pretrpio najmanje tri ozbiljna zdravstvena problema koje su liječnici opisali kao “životno ugrožavajuće”, uključujući hospitalizacije i komplikacije koje i dalje traju. Trenutačno se nalazi u zatvorskoj bolnici i, prema izvješćima, u potpunosti ovisi o intenzivnoj medicinskoj skrbi, bez koje bi mu se stanje brzo pogoršalo.
Obrana tvrdi i da je tijekom razgovora između medicinskog osoblja i obitelji Mladića rečeno da je njegova prognoza lošija nego što je navedeno u službenim medicinskim izvješćima, uključujući i informacije o krajnjoj fazi života i odbijanju reanimacije u slučaju hitnog stanja.
Pozivajući se na hitnost i ranije pravne presedane, obrana traži od suda da ubrzano odluči o zahtjevu, kao što je to učinjeno u ranijim slučajevima s optuženima koji su bili terminalno bolesni.
Mladić, koji je osuđen na doživotnu kaznu zatvora zbog genocida, ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti počinjenih tijekom rata u Bosni i Hercegovini, i dalje se nalazi u pritvorskoj jedinici Ujedinjenih naroda u Haagu.