U Japanu otvoren bar za one koji razmišljaju o otkazu

Japan bar
Ležerno o poslu

U Tokiju je nedavno otvoren Tenshoku Sodan Bar, što u prijevodu znači “Savjetovalište za promjenu posla”. Ideja je jednostavna, ali inovativna: spojiti opuštenu atmosferu bara s profesionalnim savjetima o karijeri, ciljajući na ljude koji razmišljaju o otkazu. Inc. prenosi da bar nudi besplatna pića uz stručne smjernice, što ga razlikuje od tradicionalnih birokratskih sastanaka u agencijama za zapošljavanje.

Barmeni u ovom baru zapravo su savjetnici iz agencije LIA, obučeni da analiziraju profesionalne dileme klijenata i ponude smjernice za sljedeće korake. Tradicionalni sastanci u LIA agenciji uključuju formalnosti poput izrade životopisa, razgovora u uredu, postavljanja kratkoročnih i dugoročnih ciljeva te procjenu posljedica napuštanja trenutnog radnog mjesta. Klijenti se obično očekuju da budu formalno odjeveni i unaprijed pripremljeni.

U Tenshoku Sodan Baru sve je suprotno. Formalna pravila nisu bitna, a cilj je stvoriti opušteni prostor za ležerne, ali ozbiljne razgovore o karijeri. Barmeni ne traže konkretne ciljeve, a čak 60 posto posjetitelja još nije spremno na stvarnu promjenu posla.

Privatnost i nepristrani savjeti

Razgovori se vode jedan na jedan u privatnim sobama, što osigurava povjerljivost i stvara sigurno okruženje za dijeljenje misli i dilema. Rezervacija je obavezna, ali nema strogo određenog vremenskog ograničenja za sastanak. Posjetitelji hvale priliku za apstraktne, manje rizične, ali ipak važne razgovore o karijeri.

Tenshoku Sodan posebno je namijenjen ljudima koji se nalaze u profesionalnoj dilemi: oni niti vole svoj posao dovoljno da ostanu zauvijek, niti ga mrze dovoljno da odmah daju otkaz. Barmeni nastoje ponuditi promišljene smjernice, nepristrane i utemeljene na klijentovim potrebama, bez pritiska koji često dolazi od prijatelja ili obitelji.

Posušje.info

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.