Iako su pametni telefoni proteklih dvadeset godina definirali način na koji radimo, komuniciramo i zabavljamo se, njihova dominacija uskoro bi mogla biti stvar prošlosti — barem ako je vjerovati Marku Zuckerbergu. Iako su mnogi s oprezom gledali na ranije pokušaje uvođenja pametnih naočala, ova vizija čelnog čovjeka Mete ponovno oživljava raspravu o budućnosti osobne tehnologije. Njegove izjave već mjesecima izazivaju rasprave na društvenim mrežama, ali i među tehnološkim analitičarima.
“To će se dogoditi već tijekom 30-ih godina ovog stoljeća,“ izjavio je Zuckerberg prije nekoliko mjeseci u intervjuu koji i danas odjekuje za portal Verge. Prema njegovim riječima, pametne naočale koje Meta razvija zajedno s drugim tehnološkim kompanijama, preuzet će niz funkcija koje danas obavljaju naši mobiteli.
Bit će u mogućnosti snimati fotografije i videozapise, reproducirati glazbu i video sadržaje, primati i otvarati poruke te prikazivati rute i pravce do odredišta izravno u korisnikovom vidnom polju. Ono što ih čini posebno uzbudljivima, smatra Zuckerberg, jest njihova integracija proširene i virtualne stvarnosti, te sposobnost da u stvarnom vremenu prepoznaju objekte oko korisnika i prikazuju informacije o njima, dok umjetna inteligencija dodatno proširuje njihove mogućnosti.
Tehnološka svakodnevica – na nosu
Osim što će izgledati poput običnih sunčanih naočala, Zuckerberg naglašava kako će imati i niz zdravstvenih funkcija.
“Dogodit će se isto što i s računalima,“ objašnjava Zuckerberg. “Svi ih imamo kod kuće, ali većinom koristimo mobitele. Slično će se dogoditi i s pametnim telefonima.“
Pametne naočale pratit će zdravlje korisnika, poput otkucaja srca i krvnog tlaka, dok će u isto vrijeme moći prevoditi strane jezike u stvarnom vremenu – kao osobni prevoditelj na vašem licu.
“Već sada 1 do 2 milijarde ljudi svakodnevno nosi naočale. Kao što su svi prešli s računala na pametne telefone, mislim da će svi koji nose naočale brzo prijeći na pametne naočale,“ rekao je Zuckerberg. “Naočale će postati toliko korisne da će ih nositi i oni koji sada ne koriste naočale.“
Tehnologija postoji, prepreke još uvijek i dalje
Meta je već predstavila prototip nazvan Orion, no njegova masovna komercijalizacija još nije na vidiku. Glavne prepreke su, kako se ističe, visoki troškovi proizvodnje i još uvijek neriješeni problemi napajanja uređaja.
Upravo ti izazovi podsjećaju na sličan, neuspjeli pokušaj Googlea s njihovim Glass modelom, koji je tehnološki bio ispred svog vremena, ali nije našao put do korisnika.
No, ako je suditi po Zuckerbergovim najavama, tržište, tehnologija i korisnici danas su znatno spremniji.