Tito kumovao djetetu iz Posušja: neobična priča iz 1958. godine

josip broz tito webp

Sredinom svibnja 1958. godine u selu Vir kod Posušja, tadašnji predsjednik Jugoslavije Josip Broz Tito kumovao je devetom djetetu Bože Budimira.

“Predsjednik Republike drug Tito, preko svog izaslanika druga Džemala Bijedića, člana CKSKJ i člana Izvršnog komiteta SR BiH, kumovao je devetom djetetu Bože Budimira u selu Viru. Svečanosti je prisustvovao i Franc Novak, savezni poslanik za ovaj kraj, predsjednik Opštine Posušje Ante Ramljak i čitav niz zvanica iz sela i okoline”, stoji u članku tadašnjeg lista Sloboda.

Poslije kumovanja i predaje bogatih darova kumčetu, te zajedničkog slikanja, razvilo se pravo narodno veselje. Kako piše Sloboda, slavlje je trajalo do dugo u noć, a svečanost su dobro upamtili brojni stanovnici Vira, ali i okoline.

Biti kumče Josipa Broza Tita i nije bila tolika rijetkost.

Procjenjuje se kako je oko četiri tisuće obitelji moglo reći da je upravo Tito bio kum njihovu djetetu, što bi uglavnom značilo simboličnu “nazočnost” u njihovim domovima na dan rođenja.

Takva kumstva često su se ostvarivala putem izaslanika, ali su za obitelji imala snažan društveni značaj. Kako bi obitelj uopće mogla steći takvu čast, kumče je u pravilu moralo biti najmanje deveto dijete u obitelji. Ipak, ni tada kumstvo nije bilo automatsko niti “zakonsko” pravo, već je ovisilo o želji i okolnostima same obitelji te njihovoj inicijativi, piše Bljesak.

34 komentara

  • Bilo je njih još po viru po gracu broćancu rakitno posušju grudama širokom po orečevoj dragi sve do 92 e ondake okrenuli skojevca u hdz zna se to sve nije to davno bilo

  • Orečeva draga zvali je mala Moskva samo mijo i brat mu frano grcanovi nisu bili u ozni skoj jedan pogino u crnoj legiji a ono pa gradac selo od 100 lumera tada imalo u udbi 18 registrovani suradnika udbe a đe partija skj a broćanac i bašić preko 80 skoro svaka kuća bila na vezi svese zna ovi danas koji su sa velikim činovi ma i hdz tosu ti toji

  • Mene zanima ko je kumčetu bio kum na krštenju i je li kumče uopće kršteno?!
    Ili je tada praksa u Viru bila da se rođenjem postaje član partije a krštenje i krizma tek kad odrastu?!

    • Boze sacuvaj, ova njihova dica ko fol pravi hrvati i katolici a zna se ko su i sta su.
      Priobukli se, ali evo nazalost sve sto je u bilo kakvoj vlasti . Svi oni, a srce im ostalo komunisticko.
      Znaju se dobro pretvarat, čudo ,čudo

  • U VIRU 27 JUL. SLAVILI DAN PARTIZANA .KAD SU VIDILI DA PARTIZANINA POMALO NESTAJE MJENJA JU PLOČU. STARA ONA IJ TURČINE ZA NEVOLJU KUME A BEZ NEVOLJE JEBENA BALIJO.

  • Imaje gradac jakih filipović nikola predsjednik bih mate oreč i Petar oreč izvršno vijeće u Beogradu pa vranić čitavi udba po gracu samo pročitajte knjigu suradnici sdb a ima ih koje nisu smili objaviti u knjizi a zna se kojisu

  • Kakoje ban posta hdzeovac postroijo general glasinović vojsku bušiće na gracu i objašnjava srž bit akcije kako se ponašati čovik proša pustinjski oluju i razna svicka ratišta a ban nešto mejo metlom oko škole i sluša šta gen govori i kad ovi gen završijo uključi se ban gošpeti generale ja mišlim dabi bilo bolje iz ovoga pravca napast nega štosi ti reka nevijeruješ glava ŠTASE događa pozove ga da dođe gore do njega ida objasni ovi sav poletan dotrčao i poče ja mislim bilo bi bolje ovako ošinuga glava nogom u potiljak ovi pade šunkom u blato ne dase ustat a vojska uglas ustani bane rvacka te zove

  • Pogledajte od čiji su kuća današnji vlastodršci Posušja. Gojenčad partijska.
    Sve im se kućom klelo u zločinca Titu a danas drmaju sa pozicijama u općini
    Mi pričamo o slobodi ???

  • Ee komunisti..
    Ne mora se deklarira sluzbeno ni danas.. ali Cim vidis covika koji se nadima i nema ljubavi za ljude dalje od svoga praga, e taj nosi osobine komunista.. sutra ce te prodat

  • Koji su 1991 bili u posušju predsjednici saveza komunista omladine svi su begići jure sup tihomira skj i regan omladine skj

    1
    1
  • U posuškom općini ima od 1950 pa do 91 123 kumčeta josipa broza tita i jovanke broz ima ih brigadira i generala i visokih funkcija hdza

  • Pitali neku curicu išla u 4 razred osnovne u gracu koje poglavar katoličke crkve druže učitelju drug tito e dobro je i rekla onse pito i ucrkvi

  • Tamo neđe 70 godina gdijesu ono slećali helikopteri sa generalima jna kadijević i ostali pa znali i noćit ma đeno to bilo ito puno godina ja sam bijo dite mise dica okupi pa gledali jase slabo sićam ovi stariji i trebali znat

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.