Četiri Posušanke u misiji pomoći stotinama djevojčica u dalekome Beninu

Darija Čamber, Matea Jukić, Anđela Vranjković i Martina Arapović četiri su djevojke iz Posušja koje su se odlučile otisnuti u misiju u Africi.

Svakodnevna neimaština

Cilj im je pomoći stotinama djece koja nemaju ni jednog roditelja, koja su proživjela brojne traume. Riječ je o djevojčicama koje su gledale kako im ubijaju majke, koje su pronađene same negdje u šipražju pored ceste. Kada ih pronađu, djeca najčešće budu na rubu smrti. Humanitarna misija za koju su se odlučile ove djevojke je u Beninu. Tu već dulje časne sestre iz Družbe Marijinih sestara čudotvorne medaljice vode šest zajednica, dvije ambulante i dva sirotišta u sklopu čega skrbe nad oko stotinu djevojčica. Posuške volonterke mjesec dana će im pružati pomoć gdje god zatreba, od kućanskih poslova do pomoći u školi i sirotištu. Prethodno su u razgovoru s časnim sestrama doznale kako potrebiti u toj zemlji, među kojima je i nemali broj djece, oskudijevaju gotovo u svemu. Glad, bolest i neimaština su, nažalost, svakodnevica. Lijekovi su uglavnom luksuz, kao i obrazovanje. Stoga časne sestre, uz odgoj siročadi i liječenje onih s margina društva, posebne napore ulažu u obrazovanje. Jedini izvor financiranja njihova rada su donacije. Stoga su ih Darija, Matea, Anđela i Martina prikupljale prije odlaska u ovu plemenitu misiju. Kažu da su se i same iznenadile pozitivnim reakcijama ljudi. U akciju su se, uz pojedince velikog srca, uključili župni uredi, Općina Posušje i nekoliko tvrtki. Prije odlaska na ovaj dug put ove četiri humanitarke su se sastale s načelnikom općine Posušje koji im je pružio potporu u njihovu daljnjem djelovanju. Kako su pri susretu s načelnikom Antom Begićem i pomoćnicom Ivankom Arapović Galić rekle, odredište im je sirotište Fifadji koje je udaljeno dva sata vožnje od glavnog grada Porto-Novo. Tri godine ranije u sličnu misiju otisnule su se Karla Petric (Posušje), Margareta Mandurić (Posušje) i Katarina Galić (Široki Brijeg). Tijekom svoje misije pomagale su časnim sestrama oko rada u zemlji, kućanskim poslovima te, naravno, s djecom. Inače, prve sestre iz Hrvatske, iz reda Marijinih sestara čudotvorne medaljice, u Benin su stigle u prosincu 1988. Bile su to sestra Dorotea Dunđer i sestra Maristela Galić. Obje su i danas tamo, obje školovane medicinske sestre. Sestra Dorotea prije odlaska u Afriku radila je u zagrebačkoj bolnici na Šalati. S tim je iskustvom u mjestu Affamè otvorila ambulantu, počele su raditi s neuhranjenom, gladnom i bolesnom djecom.

Drugi svijet

Njihov je dolazak u Affamè mnogima spasio život, a tako je i danas jer one su i sad jedine koje tamo pružaju medicinsku pomoć. Najbliža bolnica udaljena je stotinama kilometara. Danas s njima radi puno časnih sestara Afrikanki, sve su završile srednju medicinsku školu. Jedan od najvažnijih dijelova njihova apostolata su bolesnici, zasad imaju dvije ambulante u Beninu, a želja im je otvoriti i treću jer je iz sela Banigbé Gare, gdje nadaleko nema nikakve liječničke pomoći, stigao očajnički apel. Selo je blizu granice s Nigerijom, ovdje nema posla, ljudi odlaze u Nigeriju raditi, a djeca ostaju s bakama, djedovima, stričevima, tetkama, sa svima i ni s kim. Često se događa da obole od malarije, da imaju visoku temperaturu, 39, 40 i više, a da nitko na njih ne obrati pozornost. Nitko im ne pomogne, najčešće jer ne primijete da im je nešto ili ne znaju kako im pomoći. Ako dijete, često neuhranjeno, ima tako visoku temperaturu dulje od tri-četiri dana, dolazi do raznih oštećenja, epileptičkih napada, smrti. Prva ambulanta za djecu je 30 kilometara daleko, u gradu Porto-Novo, što je za mnoge nedostižno daleko jer su ceste loše, prijevoz rijedak i skup, a za liječenje nemaju novca. Ovdje djeca umiru od onoga od čega se u Europi odavno ne umire. Ovo je država u kojoj se školovanje, jednako kao i liječenje – plaća, zbog čega se tek rijetki uspiju izvući iz bijede. Mnogi od njih upravo zahvaljujući donacijama i misijama. Benin, nekadašnja francuska kolonija, postao je samostalna država 1. kolovoza 1960. Demokratsku vladu između 1960. i 1972. zamijenila je marksističko-lenjinistička diktatura od 1972. sve do višestranačkih izbora 1991. i ponovne uspostave demokracije.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.