[FOTO] Košarka: Nekadašnji prvaci Europe u Posušju poraženi na otvaranju sezone

Košarkaši Posušja u odličnoj su utakmici 1. kola košarkaškog prvenstva BiH pobijedili sarajevsku Bosnu u svojoj dvorani 82:75 pred više od 500 gledatelja. Jedino vodstvo gosti su imali na otvaranju kada su poveli s 2:0, a onda Marko Ramljak sa šest i Ivica Širić s dva koša Posušje odvode na prvu veću prednost 8:2, a potom se i s pet koševa priključuje Donatay Caruthers. U prvoj četvrtini Posušje odlazi i na devet koševa razlike, a na prvi predah išlo se s 26:19.

Održavali su posuški košarkaši ovu prednost do poluvremena na koje se odlazi s 45:38.

”Obrana je malao zakazala, a nisam očekivao da ćemo primiti ovoliko koševa u prvom poluvremenu”, kazao je posuški trener Domagoj Kujundžić, pa su već početkom treće četvrtine ‘Žuti’ stvorili prednost od 12 koševa. Za samo nekoliko minuta i ta se prednost istopila. U petoj minuti treće četvrtine semafor je pokazivao 54:54. Odličnom igrom, prvenstveno Marka Ramljaka i Alana Wigginsa, te odličnom igrom u obrani i bacanjem za loptu po terenu Posušje treću dionicu završava rezultatom 63:57.

Atraktivnom i borbenom igrom u četvrtoj četvrtini Posušje tri minute prije kraja odlazi na plus deset, a minutu i pol prije kraja momčad Domagoja Kujundžića ima vodstvo 80:66, a trener tada ubacuje Antu Kovača te mlade nade Josipa Ramljaka i Tomislava Raosa pa se gosti vraćaju na samo pet koševa zaostatka 80:75. 32 sekunde prije na parket se vraća prva petorka Posušja koja utakmicu mirno privodi kraju s konačnih 82:75.

”Momci su 39 minuta na klupi pa im nije zamjeriti što su izgubili loptu. Nisam prerano, ali možda sam ih previše uveo istovremeno. Na kraju smo im dali nekakvu šansu da se vrate, ali kontrolirali smo utakmicu. Glupo je reći da sam očekivao pobjedu, ali momci dobro rade i zaslužili su pobijediti. Samo su nam jednom došli u egal u drugom poluvremenu . Čestitam svojim momcima na zasluženoj pobjedu. Možemo igrati sa svakim samo treba vjerovati u sebe i ići hrabro dalje”, a da Posušje može igrati sa svakim i da će u nastavku prvenstva biti opasan konkurent kazao nam je i trener Bosne Ahmet Pašalić.

”Očekivao sam ovakvu utakmicu. Bio sam ovdje nedavno na susretu protiv Zrinjskog. Dosta igrača poznajem od ranije. Širića sam i trenirao. Zaslužena pobjeda Posušja. Pokazali su puno veći voljni moment predvođeni ovom sjajnom publikom. Agilno su igrali u obrani što me iznenadilo. Rekao sam igračima da će ova publika povećati nivo energije ovoj ekipi i ako ne odgovorimo energetski i borbenošću na ovu igru da ćemo imati problema i to se dogodilo. Imali su veći dio utakmice pozitivnu energiju predvođeni publikom i zasluženo su slavili”, kazao je Pašalić, a posušku publiku s po dvije trice na noge su dizali Ramljak i Caruthers, a zakucavanjima Wiggins.

Upravo je Caruthers večeras postigao najviše koševa 21 uz pet asistencija, a to da i on proigra je upravo ono što je uoči utakmice priželjkivao trener Kujundžić.

”Znate kakvi su ti Amerikanci. Oni vole kad je šušur, kad se nešto događa. Caruthers se pokazao večeras. Meni se svidio od prvog trena. Dugo je bio bez timskih treninga. I ovo je prerano, da je ovako tešku utakmicu dobro odigrao. Nadao sam se da će se dizati kroz prvih nekoliko kola i biti naš stožerni igrač”, kazao je Kujundžić, a uz Caruthersa odličan je bio drugi Amerikanac u posuškim redovima. On je, također zabio 21 koš, a uz to je imao 14 skokova. Odličan je bio i Marko Ramljak s 20 koševa i deset skokova, a na terenu je proveo svih 40 minuta. Postotak šuta bio mu je na 70 posto, a tome je dodao i tri asistencije.

Zanimljivo, za Posušje su zabijali samo igrači iz prve petorke pa je Mate Mandić postigao 13, a Ivica Širić sedam koševa i dvije asistencije. U redovima Bosne najefikasniji je bio Aleksa Jugović s 25 koševa, Edžak Muratović je postigao 17, a Aleksa Popović 12 koševa.