Hrvatska svladala Island, Gadža u zadnjim sekundama donio pobjedu

Hrvatska rukometna reprezentacija ostvarila je prvu pobjedu u drugom krugu Europskog prvenstva svladavši u ponedjeljak u Budimpešti reprezentaciju Islanda sa 23-22 (10-12).

Pobjednički pogodak je 15 sekundi prije kraja postigao Ante Gadža.

Strijelce Hrvatske predvodio je Tin Lučin sa šest pogodaka, a proglašen je i za igrača utakmice. Po pet pogodaka postigli su Ivan Čupić i Ivan Martinović, a briljirao je vratar Ivan Pešić sa 13 obrana. Kod Islanđana je najefikasniji bio Torkelsson sa šest golova.

Hrvatska je otvorila dvoboj pogotkom Martinovića, ali je nakon toga Island nanizao tri pogotka. Uz raspoloženog vratara Hallgrimssona, koji je sakupio šest obrana do polovice prvog poluvremena, Island je u 19. minuti došao do pet pogodaka prednosti (9-4).

Hrvatsku je u utakmicu vratila igra bez vratara, napadačkih “7 na 6”, u kojoj su četiri puta izabranici Hrvoja Horvata iznudili sedmerce, a u pogotke ih je pretvarao Ivan Čupić. Tin Lučin je “sa sirenom” pogodio za -2 (10-12) na kraju prvog poluvremena.

Nastavak je donio poletniju igru Hrvatske koja je u 35. minuti došla do izjednačenja (13-13) golom Martinovića. Ivan Pešić je sa pet obrana u prvih 15 minuta drugog dijela zaključao svoja vrata, skidao i “zicere”, pa je Island u tom razdoblju postigao samo dva pogotka. S druge strane, Hrvatska ih je postigla devet i  došla do +5 (19-14).

Pogotkom Lučina Hrvatska je u 49. minuti došla do vodstva 21-17, ali tada je hrvatski napad stao. Islanđani su iskoristili tehničke pogreške, probijanja i na poogon svojih krilnih igrača u sedam minuta napravili seriju od 5-0 za svoje novo vodstvo (22-21).

Islanđani su dvaput imali priliku otići i na dva pogotka prenosti, ali oba puta je Pešić obranama ostavio Hrvatsku u igri za pobjedu. Na ulasku u zadnje dvije minute Načinović je izjednačio na 22-22. Na drugoj strani promašio je Asgeirsson, a 15 sekundi prije kraja Ante Gadža probio islandsku obranu i donio treću pobjedu Hrvatskoj na ovom prvenstvu, a prvu u drugom krugu.

Danska je na vrhu ljestvice sa šest bodova, po četiri imaju Island i Francuska, a po dva Nizozemska, Crna Gora i Hrvatska.

Hrvatski rukometaši će nastup u drugom krugu EP-a zaključiti za dva dana dvobojem protiv Nizozemske.