Jurić: Moguće da uvjet za upis u vrtić bude cijepljenje djeteta

Ministarstvo zdravstva Tuzlanske županije, na prijedlog Županijskog zavoda za javno zdravstvo (ZJZ TŽ), donijelo je odluku o proglašenju epidemije morbila na području ove županije.

Prema podacima ZJZ TŽ, od 29. prosinca prošle do 23. veljače ove godine, registrirano je 170 slučajeva oboljelih od morbila, a kako su istaknuli stručnjaci, najveći uzročnik je necijepljenje.

Broj cijepljenih u Federaciji BiH iznosi 65,4 posto za prvu dozu MRP cjepiva i 66,9 posto za drugu dozu, dok u entitetu Republika Srpska iznosi 83,7 posto za prvu i 86,4 posto za drugu dozu MRP cjepiva. Postotak redovno cijepljenje djece u Bosni i Hercegovini daleko je ispod preporuke Svjetske zdravstvene organizacije (SZO).

Morbili su vrlo opasno oboljenje, odnosno najzaraznija dječija bolest, jer jedno dijete zarazi prosječno osmero djece, a kako su rekli stručnjaci za Avaz, najveći razlog alarmantnosti ove situacije jeste što roditelji ne žele da cijepe djecu.

Porast u ZHŽ-u

Epidemiologinja Andrea Jurić kazala je za „Avaz“ kako je najmanje djece cijepljeno u ZHŽ-u, te kako se trend pogoršao nakon COVID-a.

U ovoj županiji zdravstvena i sanitarna inspekcija rade punom parom, uključili su dane otvorenih vrata, pojačan je nadzor i kontaktiraju roditelje koji nisu cijepili djecu.

-Imamo više od 20 slučajeva oboljelih od velikog kašlja u ovoj godini, a broj i dalje raste, dok su više od 90 posto slučajeva upravo necijepljena djeca. Trend se nastavlja i možemo očekivati povremene epidemije i u idućim godinama. Da bi se popravila ovako niska cijepljenost, mora proći nekoliko godina, a tih nekoliko godina mi ćemo biti u velikom riziku da se češće događaju ovakve epidemije – kazala je Jurić.

Ističe da je 50 posto slučajeva necijepljene djece cijepljeno samo s Hepatitis B prvom dozom i s BCG u porodilištu, poslije toga postotak naknadnih imunizacijskih aktivnosti opada kako raste dob.

-Kako raste broj oboljelih, tako se i pojačava cijepljenje. Moguće je da će doći do izmjena u ZHŽu, postoje prijedlozi da cijepljenje bude uvjet pri upisu u vrtiće, ali vidjet ćemo što će vlasti odlučiti – rekla je doktorica.

Lobiji

Jurić napominje da morbili daju sekundarne komplikacije, od blažih verzija upala srednjeg uha do teških upala pluća, koje mogu naštetiti zdravlju djece mnogo više nego što se potencira.

-Neki anticijepni lobiji potenciraju roditeljima da ne cijepe djecu radi autizma, kao što neki dijelovi Japana nemaju uopće MRP cjepivo. Usljed toga broj cijepljene pada, a bilježi se porast autizma. Nastanak autizma ni danas nije razjašnjen, ljudi ga pogrešno povezuju s MRP cjepivima. Zdravstveni benefiti su mnogo veći od potencijalnih štetnih učinaka – ističe doktorica.

Dodaje kako se roditelji trebaju pouzdati u doktore, te kako treba da se jave pedijatrima ili zavodu, da bi dobili sve potrebne odgovore.

Prestanak epidemije

Cijepljenje djece protiv zaraznih bolesti predstavlja zakonsku obvezu u BiH, a za roditelje koji to izbjegavaju predviđene su novčane kazne do 2.000 maraka, ali nema podataka o kažnjenom broju roditelja.

Doktorica Jurić je rekla kako će do prestanka epidemije doći tek kada broj zaraženih pređe u stagnaciju.

Savjeti roditeljima

Jurić je ukazala na potrebu za cijepljenjem djece zbog opasnosti od trajnih posljedica po njihovo zdravlje, a roditeljima je savjetovala da djecu, ukoliko primijete da imaju osip i povišenu temperaturu, ne vode u škole i da kontaktiraju doktore.

– Svaka škola donosi svoje odluke u skladu sa savjetovanjem s lokalnim zavodom za javno zdravstvo, eventualno prema preporukama Federalnog zavoda za javno zdravstvo. S obzirom na to da su morbili veoma zarazna bolest, ako na terenu epidemiolog preporuči zatvaranje škola, tada se odluka treba primijeniti – zaključila je doktorica.

4 komentara

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.