Kup BiH za Plemiće nakon 15 godina: Zrinjski pobijedio Velež za duplu krunu

Nogometaši Zrinjskog su u finalu Kupa BiH na stadionu Bilino polje pobijedili Velež rezultatom 1:0 i tako potvrdili dominaciju osvajanjem duple krune ove sezone.

Prvih petnaestak minuta proteklo je u opreznoj igri s obje strane, prvo ispitivanje snaga nije dopuštalo ni jednoj momčadi da ode previše ofanzivno.

Nešto manje od pet minuta kasnije prvu ozbiljniju priliku imali su aktualni prvaci Bosne i Hercegovine. Ivančić je odlično izveo korner, Ćorluka pucao, ali Osman Hadžikić sjajno brani.

Rođeni su pokušali ubrzo uzvratiti Plemićima.

Alen Dejanović lijepo se ubacio nakon lopte Ante Hrkaća, primio loptu na rubu šesnaesterca, pucao, ali je pokušaj završio visoko preko gola Zrinjskog.

Igrala se 32. minuta kada je Mario Tičinović dobro šutirao, ali Osman Hadžikić odbija loptu u korner.

Momčad Krunoslava Rendulića mogla je povesti u završnici prvog poluvremena. Tičinović je oštro ubacio iz kornera, Bilbi je znalački pobjegao Ćukoviću i došao do pete, te šutirao iz voleja, ali na sreću Veleža njegov udarac je prohujao pored stative.

Samo sedam minuta trebalo je Zrinjskom da povede u drugom poluvremenu. Nakon slobodnog udarca pomalo zbunjena reakcija nogometaša Nedima Jusufbegovića.

Josip Ćorluka bez razmišljanja šalje centaršut na dalju stativu, a tamo sjajno radi Mario Ćuže. Dvadesetčetverogodišnjak dobrim udarcem vara Hadžikića, za veliko slavlje Plemića u Zenici.

Rođeni su se uspjeli barem nakratko oporaviti od šoka, nakon petnaestak minuta. Nermin Haskić je krenuo u solo prodor, odigrao povratni pas za Tina Blaža Lauša, ali je nogometaš Veleža neprecizno poslao loptu daleko preko gola Marka Marića.

Emir Halilović je deset minuta prije kraja pokušao donijeti izjednačenje Veležu, ali njegov udarac i pokušaj u bliži ugao Marićevih vrata nisu dali rezultat. Lopta je prošla pored stative.

Pet minuta kasnije otvorio se prostor za Nemanju Andušića iz kaznenog prostora Zrinjskog, ali nogometaš Veleža promašuje gol.

Edo Vehabović dobio je crveni karton na klupi u nadoknadi vremena, jer je ranije izašao iz igre.

Nakon 15 godina čekanja, Zrinjski je osvojio Kup BiH, kada je pobijedio Slobodu.

Velež je ostao na jednom naslovu u ovom natjecanju, osvojenom prošle godine protiv Sarajeva, a prethodno je u bivšoj Jugoslaviji dva puta podizao pehar Kupa maršala Tita.