Lijepa priča nedjeljom: Luana – aplikacija koja bi mogla spasiti mnoge živote

KARDIOVASKULARNE bolesti svake godine ubiju više od 20 tisuća stanovnika Hrvatske. Tamo gdje mnogi vide samo crnu statistiku i javnozdravstveni problem, Marino Šabijan je ugledao priliku da pomogne ljudima i usput stvori dobar posao. Šabijan je student treće godine Medicinskog fakulteta i usprkos obvezama na fakultetu naumio je do kraja godine na tržište plasirati Luanu, aplikaciju koja prevenira kardiovaskularne bolesti. 

Detektira rizike

“Kod svake osobe postoji određeni kardiovaskularni rizik. Pomoću Luane korisnika smještamo u točnu rizičnu skupinu i kreiramo personalizirani program koji se sastoji od vježbi, prehrane, edukacije i smanjivanja stresa”, objasnio je Šabijan. Njegovom aplikacijom će se, vjeruje, koristiti i liječnici i pacijenti. Prateći srčanu frekvenciju i aktivnosti korisnika iz pametnih satova te pitanjima koja Luana postavlja pacijentu, moguće je detektirati rizično ponašanje i parametre te adekvatno savjetovati pacijenta da promijeni svoj životni stil. Liječnicima, pak, Luana daje jako vrijedan izvor informacija o životnom stilu i zdravstvenom stanju njihovih pacijenata. Uz to, pokazalo se na prvim testiranjima, korisnici Luane se puno više drže propisane im terapije nego oni koji je nisu iskušali.

“Poželjno je da vas liječnik uvede u Luanu, ali možete je koristi i bez njega. Ljudi su dosta predvidivi u svojem ponašanju pa se iz podataka lako može vidjeti je li netko lagao pri inicijalnom popunjavanju upitnika”, rekao je Šabijan.

Na tržištu do kraja godine

Do kraja godine bi se Luana trebala naći na tržištu te bi za individualne korisnike bila besplatna. No netko će ipak morati platiti da bi se Luana isplatila svojim tvorcima. 

“Poslovni plan oslanja se na osiguravajuće kuće, klinike i hotele kroz sustav pretplate”, rekao je Simon Ferjuc koji je u Luani zadužen za financije. U suradnji s jednom velikom osiguravajućom kućom Luana je u procesu pripreme testiranja na tisuću korisnika i tvrde da će rezultati biti odlični. Timu je cilj za 30 posto smanjiti troškove izazvane kardiovaskularnim bolestima pa nije čudo da su osiguravatelji iznimno zainteresirani za suradnju. Trenutno su u završnim razgovorima na tri ciljana tržišta. Najzanimljivija su im, naravno, tržišta Amerike i Njemačke, ali neće zapostaviti ni Hrvatsku. U Americi surađuju s dr. Sherifom Hassanom iz Washingtona koji je na sebe preuzeo najveći dio zdravstvenog dijela aplikacije. 

Za korisnike besplatna, platit će osiguravatelji

“Osiguravajuće kuće moći će svoje klijente koji koriste Luanu nagrađivati na razne načine, popustima, besplatnim pregledima, nižim cijenama osiguranja i sličnim”, rekao je Ferjuc. Time bi korisnici dobili bolju razinu zdravstvene zaštite, a osiguravatelji bi uštedjeli značajan novac. Tromi hrvatski javnozdravstveni sustav još uvijek nije pokazao interes za Luanu, no tim ovoga startupa time se ne zamara. Dosad su u razvoj uložili 85 tisuća eura i vjeruju da će im se taj novac i bez države višestruko vratiti.

Ciljaju na EU i Ameriku

“Fokusirani smo na tržište Europske unije te SAD-a, stalno se educiramo kako bismo stvorili najbolji proizvod na globalnoj sceni. Dio nadolazećeg tjedna provest ćemo na PODIM konferenciji koja je najutjecajniji regionalni startup & tech događaj sa sjedištem u Mariboru, dok nas u lipnju čeka Summer Business Camp u Rijeci”, rekla je Željka Barišić koja je u ovom startupu zadužena za marketing.  

(index.hr)

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.