Mijenja se Zakon o radu u ŽZH

Vlada Županije Zapadnohercegovačke na sjednici održanoj u utorak utvrdila je Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu te ga uputila u daljnju skupštinsku proceduru.

Razlog za donošenje ovoga Zakona je stvaranje suglasja između propisa na županijskoj i federalnoj razini, a u cilju proširenja zaštite radničkih prava.

Naime, Zakon o radu Federacije BiH doživio je određene izmjene i dopune jer je tijekom njegove primjene utvrđeno da određene pravne situacije zahtijevaju izmjene i dopune navedenog Zakona, što je opravdan razlog za donošenje Izmjena i dopuna Zakona o radu Županije Zapadnohercegovačke, navodi se u obrazloženju Vlade ŽZH.

Također, Izmjene i dopune federalnog Zakona o radu odredile su vremenski rok za donošenje propisa na razini Županije temeljem tog Zakona. U međuvremenu, na snagu je stupio federalni Zakon o mirovinsko invalidskom radu u kojem je, pored ostalih uvjeta za stjecanje prava na mirovinu, određeno da radnik kada navrši 65 godina života i 15 godina radnog staža osiguranja stječe uvjete za mirovinu, a dosadašnjom odredbom bilo je određeno 65 godina života i 20 godina staža osiguranja.

Tijekom sjednice Vlada je utvrdila Nacrt Zakona o zaštiti na radu, koji je također upućen u daljnju skupštinsku proceduru. Ovim Zakonom utvrđuju se prava, obveze i odgovornosti poslodavca i radnika u vezi s provođenjem i poboljšanjem sigurnosti i zdravlja na radu i sustav pravila čijom primjenom se postiže sprječavanje povreda na radu, profesionalnih oboljenja i drugih oboljenja u vezi s radom, kao i zaštita radnog okoliša.

Utvrđene su i obveze poslodavca, i to kao opće obveze, obveze u vezi organiziranja poslova sigurnosti i zdravlja na radu, prve pomoći, protupožarne zaštite i evakuacije radnika, obavještavanja radnika, savjetovanja i uključivanja radnika i njihovih predstavnika, osposobljavanja radnika i drugo.

Uz to, utvrđena je i obveza poslodavca da osigura radnicima usluge specifične zdravstvene zaštite čije pružanje ugovara sa zdravstvenom ustanovom ili sa specijalistom medicine rada u privatnoj praksi, a propisane su i posebne obveze poslodavca vezane za sigurnost i zaštitu zdravlja kategorija radnika posebno osjetljivih na rizike kao što su trudnice, rodilje, dojilje, malodobni i radnici s promijenjenom radnom sposobnošću.

Utvrđen je i Nacrt Zakona o reprezentativnosti sindikata i udruga poslodavaca, te je upućen u daljnju skupštinsku proceduru.

Uz navedeno, Vlada je utvrdila i u daljnju skupštinsku proceduru uputila Nacrt Zakona o mirnom rješavanju radnih sporova, kojim se osigurava pravni okvir za ostvarivanje osobnih i kolektivnih radnih sporova iz radnog odnosa temeljem dragovoljnosti, jednakosti i nepristranosti. Uz stručnu pomoć miritelja i arbitra cilj je skratiti postupke u radnim sporovima.

Vlada je donijela i Odluku o donošenju Programa javnih investicija Županije Zapadnohercegovačke za razdoblje 2023. – 2025. godine, sukladno Uredbi o načinu i kriterijima za pripremu, izradu i praćenje realizacije Programa javnih investicija u Federaciji BiH i na temelju ocjena Povjerenstva za analizu i ocjenu projekata za Program javnih investicija (PJI) u ŽZH.

U PJI za razdoblje 2023. – 2025. godine kandidirano je osam projekata ukupne vrijednosti od 20.786.342,33 KM, i to: tri projekta iz obrazovanja, dva projekta vodosnabdijevanja i sanitacije te tri projekta iz kategorije transport i skladištenje.

Od 15 kandidiranih projekata na razini Županije Zapadnohercegovačke, ukupne vrijednosti od 48.445.442,30 KM, u implementaciji je njih sedam, ukupne vrijednosti od 27.659.099,97 KM. Domaća odnosno proračunska sredstva iznose 20 posto, dok domaći grant iznosi 80 posto sredstava.

Vlada je također donijela i Odluku o donošenju Plana zaštite i spašavanja od prirodnih i drugih nesreća Županije Zapadnohercegovačke, a prihvaćeno je i Izvješće o radu Vlade Županije Zapadnohercegovačke za 2021. godinu.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.