Nova istraživanja: Čini se da Pfizerovo cjepivo djeluje protiv mutiranih sojeva korone

Cjepivo Pfizer/BioNTech protiv koronavirusne bolesti, čini se, djeluje protiv ključne mutacije kod visoko zaraznih sojeva otkrivenih u Britaniji i Južnoj Africi, pokazala je laboratorijska studija koju je proveo američki farmaceutski div.

Pfizerova studija, koja još nije prošla znanstvenu recenziju i koja je provedena u suradnji sa znanstvenicima teksaškog sveučilišta, pokazala je da je cjepivo učinkovito u neutraliziranju virusa s tzv. mutacijom N501Y na proteinskom šiljku.

Mutacija bi mogla biti odgovorna za veću zaraznost i pojavila se zabrinutost da bi virus mogao “umaknuti” antitijelima čije je stvaranje potaknuto cjepivom, kazao je Phil Dormitzer, jedan od glavnih Pfizerovih znanstvenika.

Studija je provedena na uzorcima krvi uzetima od ljudi koji su dobili cjepivo. Rezultati su ograničeni jer nije proučen puni raspon mutacija pronađenih kod novih inačica brzoširećih virusa.

Dormitzer je kazao da je ohrabrujuće da se cjepivo čini učinkovitim protiv mutacije N501Y, kao i 15 drugih mutacija koje je tvrtka ranije testirala.

“Do sada smo testirali 16 različitih mutacija i nijedna nije imala nikakav veći utjecaj. To su dobre vijesti”, dodao je. “To ne znači da 17. mutacija neće.”

Dormitzer je kazao kako je još jedna mutacija južnoafričke inačice virusa, nazvana E484K, zabrinjavajuća.

Znanstvenici planiraju daljnja istraživanja kako bi vidjeli je li cjepivo učinkovito protiv drugih mutacija virusa otkrivenih u Britaniji i Južnoj Africi i nadaju se rezultatima za nekoliko tjedana.

Simon Clarke, profesor stanične mikrobiologije sa sveučilišta Reading, ovog je tjedna rekao da obje inačice virusa imaju neka nova zajednička obilježja, no kod južnoafričkog soja pronađene su brojne dodatne mutacije koje predstavljaju opsežnije promjene na proteinskom šiljku.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.