Rast cijena goriva doveo do lančanog poskupljenja životnih namirnica

U posljednjih deset dana gorivo je dva puta poskupjelo u Republici Srpskoj za više od 10 feninga. Dok distributeri nafte i naftnih derivata nova poskupljenja pravdaju povećanjem cijena nafte na svjetskom tržištu, ekonomisti upozoravaju kako će se to odraziti na lančana poskupljenja i ostalih roba i usluga, i da nam slijedi još dublja kriza.

Poskupljenja najviše na koži osjete građani sa nedovoljnim primanjima i malim mirovinama. Teško da mogu platiti račune i podmiriti mjesečnu potrošačku košaricu.

U Udruženju građana potrošača navode da su poskupjeli svi proizvodi, naročito ulje i lijekovi. Litar ulja košta kao u Austriji. Ističu da tiha poskupljenja od po nekoliko feninga traju već mjesecima, a da je gramaža proizvoda sve manja.

“Drastično je poskupjelo u paketu osnovnih životnih namirnica ulje koje je prije dva mjeseca bilo 2 KM, a danas je od 3,20 do preko 4 KM. Na trpezama će biti sve manje kvalitetne hrane i sve manje mesa. Ovo je postalo golo preživljavanje”, kazala je predsjednica Udruge građana “DON” Prijedor Murisa Marić.

U svibnju prošle godine litar goriva u Republici Srpskoj je koštao 1,50 maraka, a danas – 2,35 do 2,45. Direktor „Krajinapetrola“ napominje da se u strukturi cijene vidi da najmanje ide distributerima nafte – 14 feninga po litru. Traže smanjenje parafiskalnih nameta.

“Faktura cijene dobavljača je 1,78, troškovi dobavljača 0,29 akcize 0,35, taksa 0,15, akciza za autoput 0,25 i nama ostaje samo 14 feninga, što je neodrživo za onoga tko se bavi samo ovim poslom”, ističe direktor “Krajinapetrola” Milovan Bajić.

Resorna ministrica Suzana Gašić ističe da je Vlada Republike Srpske uredbama ograničila marže na osnovne životne namirnice i gorivo, ali da ne može utjecati na nabavne cijene.

“U RS je na snazi Uredba o ograničenju marži na osnovne životne namirnice, koja podrazumijeva ograničenje marži od 8 posto odnosno 10 posto u maloprodaji. Vlada RS je donijela Uredbu kojom je marža ograničena fiksno od 6 feninga po litru u veleprodaji, a u maloprodaji 25 feninga.”, rekla je ministrica trgovine i turizma Republike Srpske Suzana Gašić.

“Predstoji jedno vrlo ružno vrijeme velikih i trajnih poskupljenja i ono što se sad događa nije prolazno poskupljenje da se očekuje da će se promijeniti. Stali smo na put duboke krize i siromaštva koje će se tek sada pokazati”, upozorava za BHRT ekonomski analitičar Aleksa Milojević.

Ministarstvo trgovine i turizma RS ima Odjeljenje za interventne nabavke, koje reagira samo u slučaju nestašice roba i ozbiljnih nestabilnosti na tržištu.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.