Schmidt o Danu RS i krizi u BHRT-u: „Vladavina prava postoji“

christian schmidt 1
Diplomatski sukob

Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini, Christian Schmidt, dao je intervju za Radioteleviziju Bosne i Hercegovine u kojem je govorio o nizu aktualnih tema – od diplomatskog sukoba između Washingtona i Berlina, preko izmjena Izbornog zakona, obilježavanja neustavnog Dana Republike Srpske, pa do trenutne situacije u BHRT-u.

Nitko osim Cvijanović nije zahtijevao njegov odlazak

Komentirajući diplomatski sukob u kojem su američki diplomati navodno tražili njegovu ostavku, Schmidt je pojasnio da je jedina koja je tražila njegov odlazak članica Predsjedništva BiH, Željka Cvijanović.

„Pozicija visokog predstavnika i OHR-a su ad hoc institucije. Nadam se da ću ja završiti ovaj posao i biti posljednji visoki predstavnik, jer mislim da moramo dati odgovore u narednim godinama. Oni koji ne žele da visoki predstavnik bude tu imaju jednu odličnu priliku da otvore pregovore s EU i poboljšaju situaciju“, rekao je Schmidt.

Odnos s Čovićem

Govoreći o suradnji s Draganom Čovićem, visoki predstavnik naglašava da ga smatra optimističnom osobom.

„Ako on tvrdi ili drugi smatraju da stvari idu dobro i da neće biti potreban OHR, to je politička pozicija i smatram da moramo zajednički raditi kako bismo poboljšali situaciju. Ponekad sam doista iznenađen nekim uvredama koje su mi upućene jer ovo nije dio političkog razgovora, već neka vrsta političkog vrtića. Moram reći da kada odem u Hercegovinu ili u Republiku Srpsku građani se prema meni ne ponašaju na uvredljiv način“, istaknuo je Schmidt.

Izmjene Izbornog zakona

Schmidt je podsjetio da su tehničke i političke izmjene Izbornog zakona prvenstveno posao parlamenta:

„Ja ću razmisliti što mi možemo učiniti, ali pitanje izbornog zakona ima veze i s Ustavom jer odluke Europskog suda za ljudska prava moraju biti provedene. Predložio bih da svi sjednu, razgovaraju i pronađu rješenje. Ne mogu mijenjati Ustav Bosne i Hercegovine, to nije moj posao. Zakon je onakav kakav je, s ovim izmjenama. Postoji mogućnost da će se tehnologije koristiti na općim izborima ove godine.“

Dan RS i vladavina prava

O obilježavanju neustavnog Dana Republike Srpske, Schmidt ističe da vladavina prava u BiH postoji, ali da ima prostora za poboljšanja:

„Sudovi su donijeli svoje odluke i mogao bih reći da je vladavina prava ojačala. Moj prethodnik Inzko također je donio zakon o govoru mržnje i negiranju genocida i imali smo prvi slučaj da je netko procesuiran zbog toga.“

Kriza u BHRT-u i plaća

Komentirajući probleme u BHRT-u, Schmidt je istaknuo da je odgovornost na onima čiji je posao riješiti situaciju. Također je demantirao tvrdnje predsjednika SNSD-a Milorada Dodika da prima plaću od 24 tisuće eura:

„Taj novac dolazi od međunarodne zajednice, a ne iz Bosne i Hercegovine.“

Posušje.info

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.