Uprava civilne zaštite ŽZH započela s edukacijama na području Posušja

Uprava civilne zaštite ŽZH započela je na području Posušja u svim školama edukacije učenika i djelatnika na temu „Ponašanje u slučaju pojave prirodnih i drugih nesreća i vježba evakuacije“.

Edukacije su u utorak, 21. ožujka započele u OŠ Ante Brune Bušića u Rakitnu i njima su obuhvaćene i središnjica škole u Poklečanima, te područna škola u Sutini. Edukacije su nastavljene danas u Osnovnoj školi Franice Dall’era u Viru, te u područnim školama na Dubravama i u Zagorju.

U provedbi edukacije osim zaposlenika Uprave civilne zaštite Županije Zapadnohercegovačke sudjelovali učenici Medicinske škole Općine Posušje, pripadnici Javne vatrogasne postrojbe Posušje, DVD-a Rakitno, HGSS-a Stanica Posušje, Doma zdravlja Posušje i Policijske uprave Posušje, uz podršku ravnatelja škola.  

U prvom dijelu edukacije provedena je evakuacija učenika i ne/nastavnog osoblja. „Simulira se požar u jednoj od prostorija škola. Nakon što osoblje škole zaključi da je požar iznad njihovih mogućnosti, alarmiraju najprije vatrogasce s kojima stiže i policija. U sklopu ovoga simuliramo s jednim učenikom dobrovoljcem i akciju spašavanja unesrećene osobe. U taj dio uključujemo i Crveni križ i gorsku službu spašavanja kako bi povezali sve te naše službe. Oni izvlače unesrećenog. Onda dolazi i ekipa hitne medicinske pomoći koja pruža pomoć unesrećenom. Sve to radimo vodeći računa da i učenici vide sve ove radnje kako bi znali što se događa u slučaju nesreće“, kazao je za naš radio dr. Drago Martinović, ravnatelj Uprave civilne zaštite ŽZH. U drugom dijelu edukacije prikazuje se 11-minutni edukacijski film o prirodnim i drugim nesrećama. Predstavljen je letak o ponašanju u slučaju pojave prirodnih i drugih nesreća, koji je podijeljen učenicima i učiteljicama, učiteljima, nastavnicima i nastavnicama.

Cilj ovih edukacija je reagirati i obučiti prije nego se zlo dogodi, odnosno kada se situacija dogodi, da je barem jedan dio ljudi spreman na nju.

Martinović je za naš radio istaknuo da prilikom edukacije, službe provjere i stanje vatrogasnih aparata u svim školama. „Većina škola ima vatrogasne aparate, ali nažalost ne provjeravaju se redovito. Većina ih nije baždarena kako treba. Tako da ravnateljima ukažemo i na ovaj problem“, istaknuo je Martinović. Još jedna mana naših ustanova su i planovi evakuacije. „Mi nažalost sada improviziramo jer nemamo plana evakuacije. Čak imamo i novijih škola koji nemaju planova evakuacije. I na to upozoravamo ravnatelje školskih ustanova. Nažalost, zlo se može dogoditi. Kada se dogodi, znamo da će se tražiti odgovornost“, kazao je Martinović za naš radio.

Edukacija se nastavlja u četvrtak u Osnovnoj školi Vranić i Područnom odjelu Broćanac, a početkom idućeg tjedna, edukacije će biti održane i u školama u Posušju.  

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.