Danski rukometaši ispisali povijest

U finalu svjetskog rukometnog prvenstva u Stockholmu reprezentacija Danske je pred 22.650 gledatelja pobijedila Francusku sa 34-29 (16-15) osvojivši treći uzastopni naslov.

Danski rukometaši ispisali su povijest nakon što su osvojili treći uzastopni naslov svjetskih prvaka.

Do sada se šest puta događalo da neka od reprezentacija obrani svjetsku titulu. Dva puta je to uspjelo Francuzima (2009-2011, 2015-2017) i Rumunjima (1961-1964, 1970-1974), a po jednom Šveđanima (1954-1958) i Dancima (2019-2021). No, Danci su sada postali prvi u povijesti koji su spojili tri svjetske krune. Seriju su počeli 2019. u Danskoj i Njemačkoj, dvije godine kasnije su pobijedili u Egiptu, a sada i na SP-u Švedskoj i Poljskoj.

Ukupno je to njihova sedma medalja na svjetskim prvenstvima. Uz tri zlata imaju i tri srebra i broncu. Dodajmo i kako su odabranici Nikolaja Jacobsena do zlata stigli s osam pobjeda i jednim neodlučenim ishodom, onim protiv Hrvatske.

Francuska je ostala na šest zlata, dva srebra i četiri bronce.

Danci su bolje otvorili susret, poveli su 4-1, pa 6-2, a na polovici prvog dijela imali su i pet golova prednosti (12-7). Niklas Landin Jacobsen je bio sjajan, a Simon Bogetoft Pytlick i Mathias Gidsel nezadrživi. Međutim, Francuzi su u nastavku prvog dijela pohvatali konce igre. “Probudio” se Remi Desbonnet koji je na vratima zamijenio Vincenta Gerarda i Francuzi su u 24. minuti smanjili zaostatak na dva gola minusa (14-12), a u 28. minuti i na samo gol minusa s koliko se i otišlo na odmor (17-16).

Na otvaranju drugog dijela Francuska je izjednačila (16-16), no u 37. minuti Danci ponovo bježe na +3 (20-17). Francuska se još jednom približila na pogodak zaostatka (23-22), a imala je i kontru za izjednačenje koju je upropastio Kentin Mahe.

U 49. minuti Danci ponovo imaju +3 (27-24), tri minute kasnije četiri gola viška (30-26), a kada je Landin obranio sedmerac tri minute prije kraja pri rezultatu 32-29, a najbolji igrač utakmice Rasmus Lauge zabio za 33-29 priči je bio kraj. Na koncu je završilo 34-29.

Rasmus Lauge je predvodio Dansku sa 10 golova, Simon Bogetoft Pytlick je zabio devet, a Mathias Gidsel šest golova. Landin je na koncu sakupio osam, a Kevin Moller tri obrane.

Kod Francuza najefikasniji su bili Nedim Remili sa šest golova, Dika Mem s pet i Melvyn Richardson sa četiri gola. Francuski golmani nisu imali svoj dan, sakupili su svega sedam obrana Gerad četiri, a Desbonnet tri obrane.

U susretu za treće mjesto Španjolska je pobijedila Švedsku sa 39-36 (18-22).

Aktualni europski prvaci i vlasnici srebra s posljednjeg SP-a u Egiptu, bili su bolji u prvom poluvremenu koje su dobili sa četiri razlike (22-18), no Španjolci su nastavak odigrali sjajno. Drugi dio dobili su sa sedam razlike za konačnih 39-26 obranivši tako broncu sa SP-a 2021.

Španjolsku su do pobjede predvodili Adrian Figueras Trejo s devet golova, te Aleks Dušebajev sa sedam pogodaka, dok su vratari Rodrigo Corales Rodal (5) i Gonzalo Perez de Vargas Moreno (4) zajedno sakupili devet obrana.

U švedskim redovima najefikasniji su bili Hampus Wanne s devet i Niclas Ekberg sa sedam golova. Tobias Thulin je sakupio šest, a Andreas Palicka sedam obrana.

Za španjolsku reprezentaciju to je peta medalja na svjetskim prvenstvima pri čemu treća bronca i to druga u nizu.