Hrvatska sedmicom pregazila Maltu

Hrvatska nogometna reprezentacija uvjerljivom 7-1 (4-1) gostujućom pobjedom protiv Malte u susretu pretposljednjeg, 9. kola skupine H kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo 2022. zadržala je izglede za prvo mjesto i izravni odlazak u Katar.

Raspoložena Hrvatska povela je već u 6. minuti golom Ivana Perišića, do kraja prvog poluvremena u strijelce su se još upisali Duje Ćaleta-Car u 22., Mario Pašalić u 39. i Luka Modrić u prvoj minuti sudačke nadoknade, dok je Marcelo Brozović u 31. minuti nespretnom reakcijom zatresao vlastitu mrežu.

U nastavku je dva gola dodao Lovro Majer, u 47. i 64. minuti, a jedan Andrej Kramarić u 53. minuti.

Visoki presing Hrvatske od samog početka urodio je plodom već u 6. minuti. Izbornik Zlatko Dalić pogodio je s postavljanjem Majera u početni sastav, upravo je Majer prisilio Pepea na netočno dodavanje prema Camenzulija, do lopte je stigao Modrić i proslijedio do Kramarića koji je vidio nečuvanog Perišića koji je praktički trebao samo pogoditi nebranjenu mrežu.

Sredinom prvog poluvremena Modrić je uputio odličan centaršut iz slobodnog udarca, a najviši u skoku pred malteškim golom bio je Ćaleta-Car.

Kratkotrajnu zabrinutost u hrvatske redove unio je tek nespretni autogol Brozovića, on je u pokušaju da nogom izbije ubačaj De Gabriela iz kaznenog prostora pogodio samog sebe u glavu, a lopta se odbila u mrežu.

Sigurna razlika vraćena je na semafor već osam minuta potom kada je Majer lijepom loptom izbacio u for Kramarića, a naš centarfor je nakon ulaska u kazneni prostor povratnom loptom poslužio natrčalog Pašalića koji je pred sobom imao prazan gol.

Za idealno prvo poluvrijeme pogodak je dodao i kapetan Modrić, ponovno se isplatio presing Majera koji je oduzeo loptu Agiusu na 20-ak metara od malteškog gola, dodao Pašaliću koji je atraktivno petom proslijedio Modriću, a on je preciznim udarcem stigao do svog 20. gola u reprezentativnom dresu.

Nastavak utakmice donio je još dva gola u manje od 10 minuta. Prvo je Majer “pospremio” odbijanac Bonella koji je krajnjim naporom obranio udarac Kramarića glavom, a onda se i Kramarić upisao u strijelce iskoristivši nevjerojatnu smušenost u obrani Malte. Pisani je sa sredine igrališta netočno vraćao loptu Agiusu, Bonello je stajao na 15-ak metara od svog gola, pa je Kramarić lakoćom s više od 30 metara još jednom pogodio prazan gol.

Tada je izbornik Dalić iz igre povukao Modrića, Perišića i Kramarića kako bi ih odmorio za odlučujući susret za prvo mjesto protiv Rusije u nedjelju u Splitu, a priliku su dobili Vlašić, Oršić i Petković.

Do kraja dvoboja još je Majer postigao svoj drugi pogodak i to nakon efektne asistencije Livaje.

Kako je ranije u četvrtak Rusija u Sankt Peterburgu također uvjerljivo sa 6-0 (1-0) svladala Cipar, uoči posljednjeg kola Rusija je zadržala prvo mjesto u skupini sa 22 boda, a Hrvatska je druga sa 20.

Tako će Hrvatska u nedjelju u Splitu morati svladati Rusiju kako bi izborila izravni plasman u Katar, dok je Rusiji dovoljan i bod za odlazak na SP. Drugoplasirana reprezentacija morat će u dodatne kvalifikacije.