Most traži uvođenje doživotnog zatvora nakon ubojstva Luke Milovca u Drnišu

MOST

Most je danas najavio izmjene Kaznenog zakona kojima traži uvođenje doživotnog zatvora za najteža kaznena djela protiv života i tijela, a nakon ubojstva 19-godišnjeg Luke Milovca u Drnišu pokreću i inicijativu za raspravu o odgovornosti pravosuđa u Hrvatskom saboru.

Predsjednik Mosta i saborskog Odbora za pravosuđe Nikola Grmoja izjavio je kako Hrvatska nakon svakog teškog zločina prolazi isti obrazac – nekoliko dana šoka i osuda, ali bez stvarnih promjena i odgovornosti institucija.

Most predlaže izmjene članka 46. Kaznenog zakona kako bi se institut dugotrajnog zatvora uredio po uzoru na francuski model, uključujući mogućnost stvarnog doživotnog zatvora za najteže zločine.

Uz to, traže i izmjene odredbi koje se odnose na teško ubojstvo, tako da minimalna kazna više ne bude deset godina zatvora, nego najmanje 30 godina ili doživotni zatvor.

„Hrvatska mora imati zakonski okvir koji jasno razlikuje najteže oblike zločina od ostalih kaznenih djela. Ljudski život je svetinja i država mora poslati jasnu poruku da za posebno okrutna i teška ubojstva više ne može biti blagih kazni“, poručio je Grmoja.

Najavio je i da će sljedećeg utorka na sjednici saborskog Odbora za pravosuđe biti održana rasprava o stanju sudbene vlasti i odgovornosti institucija, kako u slučaju iz Drniša tako i općenito o stanju hrvatskog pravosuđa.

Na sjednicu planiraju pozvati predsjednicu Vrhovnog suda Mirta Matić, glavnog državnog odvjetnika, ministra unutarnjih poslova Davor Božinović, ministra pravosuđa Damir Habijan, glavnog ravnatelja policije te predstavnike psihijatrijske struke.

Most je također pokrenuo prikupljanje potpisa zastupnika kako bi se „Izvješće o stanju sudbene vlasti“ uvrstilo na dnevni red Sabora.

„Nećemo dopustiti da ova tragedija prođe bez posljedica, bez odgovornosti i bez konkretnih mjera. Ne napadamo samo kao oporba, nego nudimo i konkretna rješenja i tražimo ozbiljnu raspravu o stanju hrvatskog pravosuđa“, rekao je Grmoja.

Saborski zastupnik Mosta Ivica Ledenko ustvrdio je da je sustav u slučaju Drniša zakazao u svojoj osnovnoj zadaći – zaštiti građana.

„Luka Milovac učinio je sve što jedan uzorit mladić treba učiniti. Bio je odličan učenik, društveno aktivan i vrijedan mladi čovjek. Sustav nije učinio ništa da ga zaštiti od osobe koja je već bila počinitelj teškog kaznenog djela“, rekao je Ledenko, prenosi Index.

Dodao je kako smatra da ljudi koji su stvarali i održavali ovakav sustav više ne mogu biti oni koji će ga mijenjati.

Posusje.info

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.