Nogometni rat u Imotskom: Novi klub želi termine, stari ne da, morala intervenirati i policija

U Imotskom se vodi pravi nogometni rat. Ne navijača, već nogometnih djelatnika sadašnjih i bivših nogometnog kluba “Imotski”. NK Imotski ove godine obilježava i okruglih trideset godina.

Utemeljen na “Krvavi Uskrs” 31. ožujka 1991. ispunio je želju generacija imotskih nogometaša da igraju u svome klubu u svome gradu, a sada proživljava neke stvari koje i nemaju veze sa sportom.

U prvom redu mislimo na svađe dojučerašnjih članova kluba, prepucavanja, prozivke, pisanja priopćenja da ulica raspravlja o klubu, umjesto da se u tišini stadiona donesu zajedničke odluke. U cijelu ratobornu priču uključili su se i roditelji djece, konačno i gradska vlast, piše slobodnadalmacija.hr.

START S ENTUZIJAZMOM

U NK Imotski tamo od njegove prve službene utakmice 1992. godine pa sve do 1997. vladala je entuzijastička atmosfera. Ondašnja je vlast u gradu preko noći dekretom preuzela i klub i lijepi stadion. I od tada NK Imotski doživljava razna previranja, od fuzija s drugim klubom do ulaska i natjecanja u Drugoj nogometnoj ligi… Mijenjali su se predsjednici i uprave, većina onih koji nikada nisu imali veze s nogometom.

Danas je NK Imotski u četvrtoj ligi, financira ga dijelom Grad Imotski, dijelom nekolicina sponzora. Ali, dio bivših igrača je 2017. utemeljio novi nogometni klub “Imotski 1991.”. Predvodnik te ideje bio je Vinko Malenica nekadašnji igrač Imotskog, kako nam je i izjavio nezadovoljan ostacima ostataka kluba od stare uprave.

NOVI KLUB

U međuvremenu, 15.lipnja 2019. formira se nova uprava potpomognuta od strane Grada na čijem je čelu Josip Bušić. Klub se organizacijski konsolidira, treniraju razne kategorije nogometaša. No sada je tu i novi klub “Imotski 1991.” koji traži od Grada da njegovi nogometaši koriste resurse stadiona koji je ionako opterećen. I nakon tadašnjih trzavica 2019. intervencijom gradonačelnika Ivana Budalića obje strane pružaju jedna drugoj ruku i kreću zajedno s radom.

Ulogu voditelja nogometne škole dobio je Vinko Malenica. I to je išlo neko vrijeme dok, kako tvrde iz uprave kluba, Malenica nije krenuo nekim drugim tokom, ne puštajući nove stručnjake u klub, provodeći svoje modele naplate. Od kraja prošle godine traje pravi nogometni rat između te dvije strane koji je eskalirao i prijetnjama tužbama, dovođenju financijskih inspekcija. Polarizirali su se i roditelji djece, a i sama djeca. Tko je u NK Imotski, tko je u “Imotski 1991.”? Čak je i policija dolazila na gradski stadion Gospin dolac pozvana od vodstva NK Imotski kako bi spriječili moguće obračune prilikom duplih treninga jednog i drugog kluba.

U srijedu je održan sastanak s gradonačelnikom Ivanom Budalićem. Protekao je u prepucavanjima, optužbama, čak i prijetnjama i konačno opet bez dogovora. Malenica se opet odvojio od NK Imotski i sa svojim ljudima iz NK Imotski 1991. traži jednak tretman za svoje članove i igrače od strane grada jer su kako kaže i oni građani Grada Imotskog i imaju ista prava kao i članovi NK Imotski.

ČELNICI BEZ SURADNJE

– Najbitnije je da smo tražili najnormalniju suradnju. U tome su me poduprli i roditelji igrača svih kategorija. No s njihovim vodstvom to ne ide, 2019. je bio lijep dogovor da naši igrači iz NK Imotski 1991. budu u klubu i igraju i treniraju kao članovi NK Imotski. No predsjednik Bušić uzima sebi za pravo i miješanja u struku, odlaze mu članovi uprave. Ni ja ni moji istomišljenici nismo mogli to trpjeti pa su i roditelji dali sugestiju da ispišu djecu iz toga kluba.

Mi sada imamo 130 mališana plus 20 seniora i svi uredno treniraju ili bi željeli trenirati, no ovi iz NK Imotskog nam ne daju, iako imamo kao građani grada puno pravo. Žalosno je gledati da nam dovode policiju i kontroliraju koji igrač gdje igra. Mi ništa ne tražimo osim da kao registrirana udruga imamo pravo treninga na našem stadionu koji je stadion svih nas. Mi ćemo čuvati stadion, plaćati i čovjeka koji će se brinuti.

Nema ovdje problema s Vinkom Malenicom niti ima tu išta privatno. Ja sam u klubu volonter, predsjednik i šef struke. Kao klub imamo i dva iznajmljena prostora od 150 kvadrata koji koristimo u slučaju lošega vremena, a također imamo prostore kluba i svlačionice na SRC “Joško Novović Tuta”, vježbamo na malonogometnom igralištu. Zato pozivamo i Grad kao vlasnika stadiona da intervenira i da nam dade termine za treninge i ugovor koji moramo dostaviti savezu za natjecanja da igramo u Imotskom, a ne u drugoj općini poput Prološca koji su nam izišli u susret i dali svoje igralište – riječi su Vinka Malenice.

‘PROBLEM JE PLAĆA’

Iz NK Imotski dobili smo priopćenje po pitanju trenutačne situacije:

– Radi se o nezadovoljstvu bivšeg djelatnika NK Imotskog, bivšeg trenera, koji nezadovoljan ponuđenim ugovorom o radu s mjesečnom plaćom od 5000 kuna istu odbija, kao i sva prava koja iz ugovora o radu proizlaze te nakon svega nasilnim metodama pokušava već drugi put u tri godine uspostaviti kontrolu nad imotskim nogometom i preko nje, nauštrb djece, ostvarivati vlastite interese.

Stav NK Imotskog je kako u Gradu Imotskom nema potrebe za još jednim nogometnim klubom te kako Gradski stadion Gospin dolac ne udovoljava u potpunosti niti potrebama jedinog nogometnog kluba koji na stadionu djeluje, NK Imotskog. Neprihvatljivo nam je da nezadovoljni trener predvodi inicijativu oživotvorenja novog nogometnog kluba u Imotskom te smatramo kako takve inicijative mogu rezultirati osnivanjem novog nogometnog kluba svakih nekoliko godina te zahtijevati korištenje Gradskog stadiona Gospin dolac na kojem NK Imotski djeluje već 30 godina. Zahvaljujemo roditeljima koji su prepoznali manipulacije iz redova NK “Imotski 1991.” i vratili svoju djecu pod okrilje NK Imotski gdje uredno i redovito treniraju. O svemu će NK Imotski opsežnije nakon skorašnje sjednice Skupštine.

Gradonačelnik: Zabrinut sam, pozivam klubove da svoju politiku usmjere na dobrobit djece

Oglasio se i gradonačelnik Imotskog Ivan Budalić:

– Izražavam zabrinutost zbog takvog stanja i pozivam nadležna tijela klubova da svoju upravljačku politiku usmjere prema dobrobiti djece i mladih žurnim sazivanjem Skupština klubova i donošenjem adekvatnih odluka.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.