Zabrinjavajuće povećanje broja zaražene djece

Dolaskom hladnijih dana povećava se broj umrlih i zaraženih u Bosni i Hercegovini. Zabrinjava i povećan broj zaražene djece u posljednjih nekoliko mjeseci. Istodobno, nema napretka u imunizaciji ni starijih ni mlađih osoba.

Djeca uglavnom dobro podnose borbu s koronavirusom, pokazalo je iskustvo doktorice Jasmine Šlaku, koja je od početka pandemija liječila 60 djece oboljele od COVID-19. Uglavnom se radilo o lakšim kliničkim slikama, no bilo je izuzetaka.

“To je bio jedan dio djece s kroničnim oboljenjima i djeca koja su razvila tzv. kavasaki sindrom. Ono što je interesantno za prethodnu godinu, nismo imali toliko pozitivnih koliko smo imali djece s postcovid komplikacijama, tzv. MIS-a. Vrlo atipično ponašanje gdje djeca dođu s febrilnim stanjem pa se onda vrlo često razvijaju edemi, promjene na koži, imate promjene na srcu i na kraju djeca zahtijevaju respiratornu podršku“, pojašnjava Šlaku.

Simptomi kod djece zaražene COVID-19 su veoma šaroliki. A teško se razlikuju od prehlada i viroza.

“Najveći postotak djece je sa gastroenterogastritisom, s proljevima i povraćanjima, jedan dio djece s febrilnim stanjima. Postoji jedan broj djece, možda oko 30% koji su bili s razvijenom bronhopmneumonijom. Znači ta klinička slika nije specifična kao kod odraslih, i imali smo jedan dio djece koji je karakterističan s kožnim promjenama – urtikarijama”, kaže Šlaku.

Prema iskustvima roditeljima, neki od simptoma zaraze koronavirusom kod djece su i glavobolja i bolovi u mišićima.

U slučaju da se kod djeteta pojavi povišena temperatura, ljekari kažu – dajte djetetu lijek za njeno sniženje, no ukoliko se zdravstveno stanje kod djeteta ne poboljša, poručuju “dovedite ga u bolnicu”.

Liječnici će obavit jedan opći pregled djeteta, uraditi antigenski ili PCR test djeteta i onoga tko je s njim u pratnji i u zavisnosti od tegoba koje dijete ima, preporučiti daljnju terapiju.

Za djecu stariju od 12 godina, a koja imaju oslabljen imunitet, u Federaciji je preporučeno da se cijepe protiv koronavirusa. U Republici Srpskoj cijepljenje djece te dobi počela je krajem prošlog mjeseca. Od tada je cijepljeno manje od 1% djece.

“Mi imamo za sada u Institutu, koliko smo cijepili, pozitivno iskustvo u smislu da su to stvarno većinom bila djeca koja su zdrava. Ti roditelji su bili jednostavno visoke zdravstvene svijesti, i brige o zdravlju svog djeteta. Sve je više zemalja koja spuštaju tu granicu, što znači da je sve više dokaza iz istraživanja koja se sprovode, kako su cjepiva potpuno sigurna za cijepljenje, kako odraslih i trudnica, tako i djece i nižih starosnih kategorija”, ističe Nina Rodić Vukmir, epidemiolog Instituta za javno zdravstvo RS.

Za sada, Agenciji za lijekove BiH nisu prijavljene nikakve reakcije kod djece nakon cijepljenja. Od onih starijih koji su primili cjepivo protiv COVID-19, prijavljeno je 777 reakcija – većina onih lakših, očekivanih…

“31 prijava je klasificirana kao – ozbiljna, a od toga , u odnosu na posljednji izvještaj, jedna prijava je s hospitalizacijom pacijenta s ishodom oporavak bez posljedica”.

Reakcije su se ispoljile najviše kod osoba starosne dobi od 18 do 44 godine, a prema spolu češće kod žena. No, stručnjaci poručuju, cijepljenje  je i dalje ključno kako bi se izbjegla teža klinička slika. Blizu 1.100 građana trenutno je na hospitalizaciji u BiH, a 90 posto njih je necijepljeno ili nepotpuno cijepljeno, piše N1.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.