ZBOGOM PRIVATNOSTI! Kamere mobitela će vas stalno snimati

Iako smo se sami i to svojim pristankom odavno odrekli privatnosti na Internetu, proizvođači pametnih telefona uvijek pronalaze načine da izvuku što više informacija o nama.

Najnoviji Qualcommovi čipovi stižu te ćemo iduće godine dočekivati telefone sa Snapdragon 8 Gen 1 procesorima, a ono što je potpredsjednik Qualcomma izjavio vjerojatno vam se neće svidjeti, prenosi bajtbox.com

Najnovija tehnologija koju je Qualcomm razvio, omogućit će funkciju koju nazivaju Always-On-Camera. Riječ je o tome da će čip biti daleko pametniji kada je potrošnja energije oko kamere i ISP-ova, ali i da će nas kamere na telefonima konstantno snimati. Da, Always-On-Camera znači da će korisnici telefona iz iduće godine imati kamere koje konstantno snimaju i traže njihovo lice.

Naravno, sve je ovo zapakirano u priču o lagodnosti korištenja telefona koji konstantno traži svojeg vlasnika tako da bude otključan čim ga isti uzme u ruke. Štoviše, Qualcommovi čelnici tvrde da je ovo identično virtualnim asistentima koji čekaju da im kažemo „Okay Google“ ili „Hey Bixby“. Ipak, treba razjasniti da mikrofoni u našim telefonima navodno ne mogu snimiti nikakve druge naredbe (barem prema riječima proizvođača).

S druge strane, kamere koje konstantno snimaju nas i našu okolinu su ipak daleko opasnije za same korisnike. Qualcomm je potvrdio da će korisnici ovu opciju moći isključiti, ali da će iz kutije doći uključena i postavljena za rad. S obzirom na to da velik postotak korisnika telefona ne ulazi često u postavke i ne brine o svojoj privatnosti, ne bi nas čudilo da i ovakva vrsta tehnologije bude iskorištena za proboj privatnosti korisnika.

Prema tvrdnjama, Always-On-Camera neće komunicirati s Internetom te će se sva obrada prepoznavanja lica ili lika korisnika vršiti na samom telefonu, no ostaje nam vidjeti što će biti od svega ovoga. Također, proizvođači telefona koji budu koristili Qualcommove čipove, neće morati implementirati ovu tehnologiju pa će biti zanimljivo pratiti razvoj ove situacije, pogotovo u Europi gdje postoje regulativna tijela za zaštitu privatnosti koji se bore protiv monopola nad informacijama.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.